Bałagan! Klucz do kreatywności!

Ten artykuł został napisany przez Beth Leslie.

Dobra wiadomość dla niechlujnych i niedbałych - twój bałagan może doprowadzać kolegów do szału, ale w rzeczywistości jest oznaką wysokiej inteligencji. Badania nad chaosem w mózgu (prawdopodobnie nie jest to termin techniczny) wykazały, że osoby o zdezorganizowanym umyśle osiągają wyższe wyniki w testach IQ.

wiadomość sponsorowanaW rezultacie istnieje coraz głośniejszy ruch promujący bałagan jako klucz do sukcesu w miejscu pracy. Argumentują oni, że bałagan nie tylko wskazuje na inteligencję, ale także sprzyja większej kreatywności.

Odłóż więc na bok brudne kubki po kawie i wykreśl ze swojego CV słowa "zorganizowany" i "zorientowany na szczegóły" - nadszedł czas na zrobienie niezłego bałaganu.

Korzyści z fizycznego bałaganu

"Jeśli zagracone biurko jest oznaką zagraconego umysłu, to co mamy myśleć o pustym biurku?" Tak żartował Albert Einstein, stanowiąc dowód na hipotezę inteligentnego bałaganu. Jego uwaga została potwierdzona przez naukę - kliniczne, jałowe przestrzenie pozbawione rozpraszaczy są "toksyczne" dla naszej produktywności i morale.

Co więcej, porządek to marnowanie czasu. Złożenie każdego dokumentu lub wiadomości e-mail w alfabetycznie ułożonym folderze zajmuje nie tylko więcej czasu niż pozostawienie ich na biurku lub w skrzynce odbiorczej, ale w rzeczywistości zajmuje więcej czasu, aby odzyskać przedmiot, gdy jest on potrzebny. Brzmi to sprzecznie z intuicją, ale dzieje się tak, ponieważ często używane dokumenty naturalnie wznoszą się na szczyt chaotycznego stosu na biurku, podczas gdy złożone dokumenty są otoczone bałaganem.

Ale korzyści płynące z fizycznego bałaganu wykraczają poza oszczędność czasu i niechęć do pustki - bałagan sam w sobie zwiększa kreatywność. Według Tima Harforda, autora książki "Messy", dzieje się tak dlatego, że otaczanie się nieładem zwiększa naszą czujność, a wyższy poziom czujności oznacza wyższy poziom kreatywności, innowacyjności, odporności i rozwiązywania problemów.


wiadomość sponsorowanaBadania dowiodły, że miał rację. Nieporządek w pokoju jest silnie skorelowany z wyższym poziomem kreatywności. A to, co jest prawdą w przypadku sypialni, jest prawdą w przypadku biurek, miejsc pracy i biur. Nie tylko to, ale kreatywność czyni cię lepszym człowiekiem.

Korzyści z mentalnego bałaganu

Bądź szczery, o ilu innych rzeczach myślałeś podczas czytania tego artykułu? Kilka, jeśli jesteś jak przeciętny człowiek, który spędza osiem minut z każdej godziny na marzeniach. W przypadku najbardziej roztargnionych ludzi odsetek ten może wzrosnąć do ogromnych 40% ich dnia. Na szczęście dla nich, nie jest to czas stracony - kiedy ludzie marzą na jawie, aktywują te same obszary mózgu, które są używane do rozwiązywania zagadek. Innymi słowy, kontemplacja równa się kreatywność.

Ogólnie rzecz biorąc, sztuczką zwiększającą kreatywność wydaje się być łączenie jak największej liczby myśli i bodźców. Powszechną mądrością może być skupienie się na jednym zadaniu na raz, ale w rzeczywistości wielozadaniowość lub bieganie między projektami zachęca mózg do tworzenia nieszablonowych połączeń, które generują nowe pomysły i rodzą nowe spostrzeżenia.

Częściowo wynika to z naszego wrodzonego lenistwa. Kiedy nasz mózg otrzymuje znajome informacje z czynności, które są konwencjonalne lub rutynowe, poświęca bardzo mało wysiłku na ich zbadanie, uznając, że już wie, jak je przetworzyć. Ale kiedy mamy do czynienia z nowymi lub nieoczekiwanymi informacjami, zmusza to nasz mózg do zwrócenia uwagi. Stajemy się bardziej spostrzegawczy i mentalnie rejestrujemy więcej doświadczeń. To właśnie ta dodatkowa praca mózgu uruchamia fabrykę pomysłów, którą nazywamy kreatywnością.

Korzyści z bałaganu społecznego

Jeśli odbijanie wielu różnych pomysłów wokół jednego mózgu może poprawić produktywność, wyobraź sobie efekt odbijania wielu różnych pomysłów wokół wielu różnych mózgów!

wiadomość sponsorowana


Praca zespołowa działa najlepiej, gdy grupa jest zróżnicowana i często się zmienia. Grupy składające się z ludzi, którzy znacznie się od siebie różnią, lepiej rozwiązują problemy niż grupy ludzi, którzy osiągają wysokie wyniki. Jeśli chcesz wymyślać innowacyjne pomysły, współpracuj z jak największą liczbą różnych osób. Różne spojrzenia i perspektywy są kluczem do odkrywania nowych sposobów myślenia o rzeczach.

Korzyści z metafizycznego bałaganu

"Tylko człowiek mierzy czas... I z tego powodu tylko człowiek cierpi na paraliżujący strach, którego nie znosi żadne inne stworzenie. Strach przed uciekającym czasem".

Mrożące krew w żyłach, ale Mitch Alborn ma rację. Jako rasa, ludzie mają obsesję na punkcie planów i struktur zaprojektowanych w celu podzielenia czasu na jak najbardziej efektywne paczki. Niestety, skrupulatna organizacja dnia to recepta na demotywację i niższe osiągnięcia.

Zamiast tego, kreatywne typy powinny spróbować podążać za radą przedsiębiorcy Marca Andreessena i odmówić prowadzenia harmonogramu w ogóle. Marc uważa, że praca nad tym, co chcesz, kiedy chcesz, jest kluczem do niebotycznie wysokiej produktywności i większego szczęścia. (Innym fanem tej techniki jest Arnold Schwarzenegger, który rozszerzył swoją hollywoodzką odmowę umawiania się na spotkania na swoją kadencję gubernatora Kalifornii).

Ale kto sprząta?

Na każdego nowo zatwierdzonego niechluja przypada schludny dziwak, który drży w butach na samą myśl o całej tej celowej dezorganizacji. Nieograniczony bałagan z pewnością będzie irytujący, dezorientujący i po prostu przytłaczający. Cóż, tak - i o to właśnie chodzi.

Bałaganiarstwo działa, ponieważ jest formą autosabotażu, który sprawia, że rzeczy są znacznie trudniejsze dla naszego mózgu, niż powinny. Ale to właśnie zmusza go do wymyślania unikalnych, innowacyjnych rozwiązań, których w przeciwnym razie by nie stworzył.

Hej, nic, co warto mieć, nie przychodzi łatwo.

Więcej pomysłów na to, jak pobudzić kreatywność można znaleźć tutaj.

-

Beth Leslie pisze porady dotyczące kariery absolwentów dla Inspiring Interns, agencji rekrutacyjnej, która specjalizuje się w dopasowywaniu kandydatów do ich wymarzonego stażu. Aby znaleźć kreatywne stanowiska, sprawdź oferty pracy dla absolwentów w Londynie.

Autor

Radosław Nowak

Redakcja oferion.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@oferion.pl

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z projektem firmowych gadżetów. Pokazujemy, jak ważne są firmowe wizytówki, oraz co powinno się na nich znajdować. Zaskocz swoich klientów oryginalnymi gadżetami reklamowymi.

Zadbaj o swój biznes: Ergonomiczna klawiatura, a komfort pracy biurowej