Jak zorganizować niepowtarzalny Open House dla Twojej firmy poligraficznej?

Ten dwuczęściowy post jest oparty na treściach udostępnionych podczas webinaru: "7 pomysłów generujących wyniki, które możesz wdrożyć już dziś". W programie poruszono między innymi temat wydarzeń jako narzędzi marketingowych dla drukarni. Eksperci ds. sprzedaży i marketingu w branży poligraficznej mówili o tym, jak drukarnie i zakłady poligraficzne mogą generować większe przychody dzięki marketingowi eventowemu. Joe Rickard przedstawił sprawdzone strategie organizowania imprez dla drukarń, uzupełnione komentarzem koleżanki z panelu, Jeanette McMurtry. Dla drukarni, dom otwarty pozostaje jedną z najskuteczniejszych strategii w zestawie narzędzi marketingowych do generowania biznesu, ale uważaj na swoje komunikaty o wydarzeniach, ostrzegają eksperci. Nie ograniczaj się do demonstracji technologii podczas tych ważnych spotkań z klientami. Obecnie klienci oczekują od swoich dostawców usług poligraficznych znacznie więcej niż tylko "drukowania". Poszerzając zakres swojej komunikacji, pokazujesz swoją wartość jako prawdziwy partner z wartością dodaną, a nie tylko dostawca usług.

Jakie tematy przyciągają klientów na Twoje wydarzenia?

Jeanette McMurtry twierdzi, że najbardziej opłacalnym i skutecznym sposobem budowania relacji jest poruszanie istotnych tematów, na które ludzie mogą sobie pozwolić. "Kilka lat temu byłam dyrektorem zarządzającym w firmie poligraficznej, a najbardziej udanym działem marketingu było śniadanie energetyczne" - mówi. "Rozmawialibyśmy o strategii - jak zrobić lepszy drip marketing i pomysły, aby uzyskać lepszą odpowiedź. Spodziewaliśmy się 30 osób. Sprowadziliśmy prelegenta z firmy Xerox i mieliśmy 90 osób. Na kolejne wydarzenie przyszło 120, a potem musieliśmy przenieść je z naszej siedziby do hotelu. Uzyskaliśmy dzięki temu więcej leadów sprzedażowych dla naszego zespołu sprzedaży." "Ostatnio na tych imprezach widzimy dyskusje, które nie dotyczą dokładnie druku, ale zamiast tego, jak druk współpracuje z innymi mediami? Co się dzieje w Adobe i chmurze kreatywnej i jak to się ma do rzeczywistości? Kolejnym tematem są dane" - mówi Joe Rickard. "To naprawdę zależy od docelowej grupy odbiorców i tego, czym byliby zainteresowani". Zmieniające się rynki, atramenty, prasy, personalizacja - zastanów się, w jaki sposób mogą one stanowić część nieodpartego programu następnego wydarzenia dla klientów. Rickard wyjaśnia: "W przeszłości dostawcy usług druku często skupiali się na technologii, ale marketingowcy, ludzie, którzy kupują druk, nie są tym tak bardzo zainteresowani. To, co ich interesuje, to aplikacje, rzeczy, które można zrobić, a które mają wpływ na ich działalność. Zwracają uwagę na cross-media - jak współpracujesz z innymi mediami i kanałami komunikacji? Na tym należy się skupić". (Jeśli nie jest to jeszcze Twój podstawowy zestaw umiejętności, możesz współpracować z marketerem cyfrowym lub społecznościowym przy organizacji wydarzenia). Nie bądź tylko pasze, prędkości i "przyjdź zobaczyć mój sprzęt", chociaż może to być w tle. Zrób otwarty dom z personelem obsługującym różne stacje, demonstrując aplikacje, takie jak druk wielkoformatowy lub druk zmiennych danych. Kiedy to robią, jest to bardzo profesjonalne, a ludzie są zainteresowani. "Byłem na jednym z przyjęć dla klientów w Bostonie, gdzie wszyscy pracownicy zajmujący się produkcją i danymi byli obecni na przyjęciu koktajlowym. Odbyło się też wiele dyskusji między klientami" - powiedział Rickard.

Różne rodzaje imprez dla klientów w drukarniach

Istnieje wiele sposobów na zorganizowanie imprezy, o różnej tematyce, w różnych miejscach i z różnymi programami. Poniższe pomysły mogą pomóc Ci zacząć:

    Zaproszenie ekspertów i znanych prelegentów. Zorganizuj imprezę dla klientów, która będzie miała bardziej charakter networkingowy. Skieruj temat do nowych klientów lub konkretnej branży.

"Piękne jest to, że każdy dostawca usług druku może to zrobić, niezależnie od tego, czy jest drukarnią wewnętrzną, czy komercyjną" - powiedział Rickard. "To ma wiele sensu, aby wbudować w swój program marketingowy i jest łatwe do śledzenia. Znasz swoje wyniki i możesz wykorzystać różne rodzaje kanałów medialnych, aby się na tym skupić."

Wskazówki dotyczące organizowania wydarzeń dla klientów

    Ludzie są zajęci. Nie oczekuj, że poświęcą Ci cały dzień, więc bądź rozsądny. Pół dnia - od 3 do 4 godzin - to najwłaściwszy czas. Podawaj jedzenie - śniadanie, lunch lub przekąski - i na tym się skup. Niektóre lokalizacje mogą stwarzać problemy z parkowaniem, więc zastanów się, co ma sens dla Twojej lokalizacji. Idź za głosem. Wykorzystaj technologię, którą próbujesz sprzedać, do promocji wydarzenia. Zaprezentuj swoje możliwości w e-mailu, marketingu bezpośrednim lub innych kanałach. Organizuj co najmniej jedno wydarzenie w roku i informuj o nim wszystkich w organizacji. Zaangażuj różne części swojego zespołu, od pracowników produkcji po pracowników działu obsługi klienta.

Narzędzia do planowania wydarzeń związanych z rozwojem biznesu

"Ostatecznym celem jest pozyskanie biznesu" - mówi Rickard. "O to w tym wszystkim chodzi. Ale wykonanie, zrobienie tego we właściwy sposób, efektywne planowanie, to naprawdę będzie miało wpływ na to, czy Twoje wydarzenie będzie udane." Podsumowując, istnieją narzędzia, które pomogą Ci zaplanować wydarzenia, aby wprowadzić swój biznes na rynek. Pomysły i inne informacje można znaleźć na tej stronie zasobów Business Development.

Podoba Ci się to, co czytasz? To był tylko jeden z siedmiu wielkich pomysłów na zwiększenie przychodów. Nie poprzestawaj tylko na jednym!Ten webinar zawiera wiele dobrych dyskusjina temat budowania biznesu.

Autor

Radosław Nowak

Redakcja oferion.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@oferion.pl

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z projektem firmowych gadżetów. Pokazujemy, jak ważne są firmowe wizytówki, oraz co powinno się na nich znajdować. Zaskocz swoich klientów oryginalnymi gadżetami reklamowymi.

Zadbaj o swój biznes: Ergonomiczna klawiatura, a komfort pracy biurowej