Jaką powłokę należy zastosować do druku?

Specjalne powłoki lub wykończenia mogą pomóc chronić drukowane dokumenty i dodać im estetycznego wyglądu. Dowiedz się więcej o rodzajach powłok, które pomogą Ci zdecydować, które z nich najlepiej pasują do Twoich potrzeb.

Powłoka lakiernicza: Powłoka typu Ink-Type Coating chroni i ulepsza
Powłoka do samodzielnego druku - arkusz zasilanyPowłoki lakiernicze, najwcześniejsze powłoki drukarskie, nakładane są za pomocą prasy drukarskiej, podobnie jak farba drukarska. Zazwyczaj są one przezroczyste, ale mogą być barwione dla uzyskania kreatywnych efektów. Powłoka lakiernicza chroni zadrukowany papier i nadaje mu subtelny, w zależności od wybranego wykończenia, silny połysk. Proszek w sprayu offsetowym jest często nakładany zaraz po przejściu lakieru, aby zapobiec przyklejaniu się zadrukowanych arkuszy podczas ich wysychania. Powłoki lakiernicze mogą być nakładane na całe dokumenty lub na poszczególne ich części. Powłoki lakiernicze są zazwyczaj najbardziej przystępne cenowo.

Powłoka wodna: Szybkoschnąca powłoka wodna
Powłoki wodne są jednymi z najbardziej powszechnych obecnie powłok stosowanych w przemyśle poligraficznym. Jak sugeruje ich nazwa, powłoki wodne są wodorozcieńczalne. To sprawia, że są one bardziej przyjazne dla środowiska niż zarówno lakiery, jak i powłoki UV. Powłoki wodne wysychają szybciej niż powłoki lakiernicze, co wpływa na skrócenie czasu realizacji zlecenia. Są również bardziej przyjazne dla środowiska niż powłoki lakiernicze, dzięki czemu dokumenty są odporne nie tylko na ślady po odciskach palców, ale również na otarcia i inne uszkodzenia. Powłoki wodne mogą być nanoszone jako zalew na całą teczkę lub jako plama dla poszczególnych sekcji. Rodzaje powłok wodnych oferowanych w Solo Printing to m.in. Gloss, Dull, Satin, a także bardzo popularna obecnie powłoka Soft-Touch.

Powłoka UV: Gruba, twarda powłoka utwardzana światłem
Powłoka UV otrzymuje swoją nazwę, ponieważ wysycha i twardnieje pod wpływem światła ultrafioletowego. Jest to najbardziej błyszcząca i najgrubsza z powłok dla materiałów drukowanych. Powłoki UV mogą być nakładane na całe dokumenty lub na niektóre części arkusza, albo za pomocą prasy drukarskiej, albo poza nią. Powłoki UV oferowane w Solo Printing to m.in. powłoki błyszczące, matowe, teksturowane, a nawet błyszczące!

 

Autor

Radosław Nowak

Redakcja oferion.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@oferion.pl

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z projektem firmowych gadżetów. Pokazujemy, jak ważne są firmowe wizytówki, oraz co powinno się na nich znajdować. Zaskocz swoich klientów oryginalnymi gadżetami reklamowymi.

Zadbaj o swój biznes: Ergonomiczna klawiatura, a komfort pracy biurowej