Znalezienie odpowiedzi na niedobór pracowników druku

Martwisz się o długoterminową rentowność zatrudniania pracowników we własnej firmie poligraficznej? Według danych Bureau of Labor Statistics, mediana wieku w branży poligraficznej w 2017 roku wynosi nieco ponad 47 lat. To nie nowina, że liderzy firm poligraficznych myślą o konsekwencjach. Jest jednak pewien jasny punkt. Niektórzy zmotywowani członkowie "pewnego pokolenia" również o tym myślą. Przeczytaj ten wpis Jackie Stewart z firmy Xerox, aby zapoznać się z elitą pracowników branży poligraficznej nowej generacji. Głównym wyzwaniem stojącym przed branżą poligraficzną w ciągu najbliższych 10 lat nie jest technologia i marketing, ale raczej znalezienie i wyszkolenie dobrych ludzi. W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez kilka oddziałów Printing Industries of America (PIA) zapytano: Jaki procent twojej wykwalifikowanej siły roboczej (personelu produkcyjnego), według twoich szacunków, przejdzie na emeryturę w ciągu najbliższych 5 do 10 lat? Ponad 50 procent respondentów stwierdziło, że znaczna część (30-50 procent) ich pracowników przejdzie na emeryturę w tym okresie. Te same badania wykazały, że mediana wieku w prasowni offsetowej w prawie dwóch trzecich ankietowanych firm wynosiła ponad 45 lat. Ponieważ branża poligraficzna zmaga się z brakiem wykwalifikowanych pracowników, położyła również większy nacisk na przyciągnięcie młodych talentów. W tym celu zorganizowano 54. doroczną Krajową Konferencję Przywództwa i Umiejętności SkillsUSA, która odbyła się w dniach 25-29 czerwca w Louisville, KY. Krajowa Konferencja Przywództwa i Umiejętności SkillsUSA jest krajowym konkursem dla uczniów publicznych szkół średnich i college'ów/postsecondiów zapisanych w programach edukacji zawodowej i technicznej. Największy na świecie pokaz wykwalifikowanych zawodów gromadzi ponad 18.000 studentów, nauczycieli, liderów edukacji i przedstawicieli z ponad 600 krajowych korporacji, stowarzyszeń handlowych, firm i związków zawodowych. W ścisłej współpracy z organizacją SkillsUSA, Xerox Corporation uczestniczył w części konkursu Graphic Communications dotyczącej operacji na prasie cyfrowej. Studenci wykonywali zadania związane z przygotowaniem do druku, drukiem i wykończeniem na sześciu prasach cyfrowych Xerox. Osiągnięcia te wykazały zainteresowanie i biegłość w kluczowych umiejętnościach wymaganych w pracy w branży Graphic Communications/Print. "To była świetna zabawa spotkać tak wielu młodych, przyszłych profesjonalistów z branży komunikacji graficznej. Przyszli, aby rywalizować, a z ich uwagi i intensywności można było wywnioskować, że są chętni do nauki, aby odnieść sukces. To było bardzo odświeżające" - powiedziała Kate Leme, Instruktor/Developer i Ekspert G7 w Xerox Learning & Development.

Mentoring i coaching robią różnicę

Studenci biorący udział w mistrzostwach SkillsUSA w komunikacji graficznej ćwiczą na urządzeniach Xerox i EFI dzień przed zawodami. Studenci otrzymali wsparcie i mentoring ze strony zasobów marketingowych, technicznych i szkoleniowych firmy Xerox na miejscu, podczas gdy ćwiczyli na próbnych ćwiczeniach przed ostatecznym konkursem. W trzecim dniu, studenci byli bardzo skoncentrowani i gotowi do rywalizacji. Podczas ceremonii rozdania nagród, trzech najlepszych uczestników zdobyło złote, srebrne i brązowe medale w kategoriach szkół wyższych i średnich. Poprzedni zdobywca złotego medalu, John Bohnett (wziął udział w konkursie Skills w 2012 roku), a obecnie zatrudniony w dziale Press Support w Quad Packaging, stwierdził: "SkillsUSA wystawiła moje umiejętności na próbę i przedstawiła mnie firmom, które mogłyby rozwinąć ten zestaw umiejętności. Kiedy mówię o tej organizacji innym, nie potrafię wyrazić, jak bardzo wpłynęła ona na moją karierę."

Wykwalifikowana kadra drukarzy to wspólny cel: "Konkurenci w biznesie stają się partnerami w edukacji".

"Nie znam innego miejsca, w którym przemysł spotykałby się w taki sposób. Konkurenci w biznesie stają się partnerami w edukacji, pracując ramię w ramię, aby promować naszą branżę i wspierać tych młodych zawodników", powiedział Dan Wheeler, DK Wheeler Training & Business Services i Graphic Communications Technical Committee Chair konferencji. "Jeśli nie wiesz o SkillsUSA, to naprawdę tracisz wspaniałą okazję, aby skorzystać z koła ratunkowego dla przyszłej siły roboczej. Widziałem niektórych z tych zawodników teraz dwa i trzy lata z rzędu. Transformacja i wzrost w niektórych z nich jest naprawdę imponująca. Ci młodzi ludzie to śmietanka towarzyska - elita. Staramy się przyciągać, ekscytować i angażować naszych przyszłych pracowników, a nasz konkurs ewoluuje, aby pozostać aktualnym i istotnym dla naszej branży. Nie ma lepszego sposobu, jaki znam, niż SkillsUSA!".

Program Xerox Digital Career Pathway uczy umiejętności

Zapewnienie wykwalifikowanej siły roboczej dla branży Graphic Communications/Print jest celem wspólnym dla SkillsUSA, Xerox Corporation i EFI. Aby osiągnąć ten cel, firma Xerox opracowała solidną platformę edukacyjną i mentorską - Xerox Digital Career Pathway Program (XDCPP). XDCPP zapewnia program nauczania cyfrowego druku produkcyjnego i praktyczne szkolenia w celu nauczenia umiejętności zgodnych z procesem akredytacji National PrintED Accreditation. Obecnie stosowany w około 20 stanach, program Xerox wspiera budowanie przyszłej siły roboczej w branży poligraficznej poprzez edukację (K-12, community and technical colleges), agencje państwowe i rządowe oraz zakłady poprawcze i zakłady dla nieletnich. Program zapewnia studentom i dorosłym możliwość zdobycia umiejętności i wiedzy, które pozwolą im odnieść sukces w branży cyfrowego druku produkcyjnego oraz w karierze związanej z przepływem pracy. Dzisiejszy przemysł drukarski zmienia się, a zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników druku cyfrowego wzrasta. Tradycyjny druk offsetowy jest technologią dojrzałą, podczas gdy technologia cyfrowa daje firmom możliwość ekonomicznego drukowania w mniejszych ilościach, personalizowania treści i osiągania zachwycającej jakości. Przemysł wyraźnie dostrzega zapotrzebowanie na możliwości cyfrowe i wykwalifikowanych pracowników, którzy je zaspokoją. Jaka jest odpowiedź? Jest nią ponowne zaangażowanie w szkolenia. Dla niektórych właściwym wyborem jest ukończenie czteroletnich studiów i zdobycie zawodu. Ale dla innych bardziej odpowiednie może być inne podejście. Wykwalifikowane zawody mogą stanowić doskonałą alternatywę lub pomost do dalszej edukacji. Czteroletni dyplom college'u może nie być odpowiedni dla każdego, ale możliwości są. I to jest to, co zapewnia SkillsUSA i nasz cyfrowy program ścieżek kariery. Cieszymy się, że możemy dołączyć do SkillsUSA, aby świętować wartość druku i współdziałać z przyszłymi umysłami tej branży. W Xerox jesteśmy pasjonatami kształtowania następnej generacji profesjonalistów w dziedzinie druku. Wysiłki takie jak te zapewniają przyszłym pracownikom podstawowe narzędzia do osiągnięcia sukcesu.

Podziel się tym blogiem

w swojej sieci. Potrzebne Ci kontakty z pracownikami mogą być tam, gdzie szukają Cię równie intensywnie.

Autor

Patryk Wieczorek

Redakcja oferion.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@oferion.pl

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z projektem firmowych gadżetów. Pokazujemy, jak ważne są firmowe wizytówki, oraz co powinno się na nich znajdować. Zaskocz swoich klientów oryginalnymi gadżetami reklamowymi.

Zadbaj o swój biznes: Ergonomiczna klawiatura, a komfort pracy biurowej