Podręczniki drukowane vs. EBooki

Pomimo stopniowego przechodzenia naszego systemu edukacji na internetowe programy nauczania, badania pokazują, że uczniowie uczą się więcej, czytając drukowane podręczniki. Oto dlaczego.

Nadszedł czas, by opowiedzieć się za papierem, zwłaszcza jeśli chodzi o podręczniki drukowane i e-książki. Dzielnice szkolne w całym kraju przechodzą na źródła cyfrowe, nawet jeśli badania pokazują, że uczniowie uczą się lepiej, gdy korzystają z podręczników drukowanych.

Koszt jest czynnikiem napędzającym dla wielu dzielnic. Ale dostęp do nich jest tylko jedną z części równania. Nauczyciele muszą również ocenić, czy uczniowie uczą się lepiej za pomocą podręczników internetowych lub drukowanych w porównaniu z ebookami i innymi materiałami do nauki. Wiele organizacji przeprowadziło badania na ten temat, a ich wyniki pokazują, że uczniowie rozumieją na wyższym poziomie za pomocą papieru.

Podręczniki drukowane Lepsze zrozumienie

Istnieje wiele powodów, dla których drukowane podręczniki prowadzą do lepszego zrozumienia. Jednym z nich jest to, że uczniowie czytają wolniej z podręcznika drukowanego niż z e-książki. Czytanie powoli daje materiałowi więcej czasu na zatopienie się w nim.

Badania wykazały również, że obracanie strony jest mniej uciążliwe niż przewijanie jej w dół na tablecie lub ekranie, więc poziom koncentracji jest wyższy w przypadku tekstu. Podręczniki drukowane pozwalają również na większe zaangażowanie w materiał. Uczniowie mogą podkreślać fakty, podkreślać kluczowe pomysły i robić notatki na marginesie, a także przewracać się tam i z powrotem pomiędzy stronami, by przejrzeć materiał lub usprawnić naukę.

Uczniowie preferują podręczniki drukowane

Badania pokazują nie tylko lepszy poziom nauki z wykorzystaniem drukowanych podręczników, ale również same uczniowie dostrzegają różnicę.

Dr Naomi Baron, profesor lingwistyki na Uniwersytecie Amerykańskim i były stypendysta Guggenheima i Fulbrighta, badała relacje między studentami i ich materiałami edukacyjnymi w swojej książce "Words Onscreen": Los czytania w cyfrowym świecie". Okazało się, że czterech na pięciu studentów woli czytać z tekstu drukowanego, a 94 procent studentów twierdzi, że lepiej koncentruje się na czytaniu w druku.

Raport Back-to-School Board's Paper and Packaging Board jest zgodny z tymi badaniami, donosząc, że 72,4% uczniów ma problemy ze skupieniem się na pracy domowej na komputerze lub tablecie, a 93% uczniów zgadza się, że papier jest niezbędnym elementem umożliwiającym osiągnięcie ich celów edukacyjnych.

Oczywiście, druk jest żywy i dobry - i ważniejszy niż kiedykolwiek, jeśli chodzi o naukę.

Autor

Michał Szumlański

Redakcja oferion.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@oferion.pl

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z projektem firmowych gadżetów. Pokazujemy, jak ważne są firmowe wizytówki, oraz co powinno się na nich znajdować. Zaskocz swoich klientów oryginalnymi gadżetami reklamowymi.

Zadbaj o swój biznes: Ergonomiczna klawiatura, a komfort pracy biurowej