Wizytówkowy savoir-vivre

Wizytówkę powinno się wręczać drugiej osobie bezpośrednio do ręki. Nie powinno się jej kłaść na stół. Trzeba ją tak podawać, że druga osoba bez problemu będzie mogła się z nią zapoznać. Można tego dokonać w dwóch momentach.

Wręczenie wizytówki

Tradycyjnie daje się ją na koniec spotkania. Jeśli jednak będziemy rozmawiali z kimś kogo nie znamy i nie został nam on przedstawiony będzie można przedstawić się właśnie podając również swoją wizytówkę. Można ją także wręczyć w trakcie rozmowy pod warunkiem, że będzie to sugerował kontekst sytuacji, nigdy jednak nie daje się wizytówki drugiej osobie w trakcie jedzenia. Osobom starszym od siebie oraz wyższym rangom wręcza się wizytówkę jedynie w momencie, gdy o to poproszą.

Wizytówki służbowe

Zawsze dajemy wizytówkę takiej osobie, która nam ją dała. Nie prosimy o takie wizytówki kobiet, nie będziemy również prosili o nie od osób wyższych rangą. Gdy wizytówkę ktoś nam wręczy należy ją odpowiednio przeczytać i dopiero potem schować w takie miejsce, gdzie będzie to wyglądało na to, że potraktowaliśmy ją poważnie.

Wizytówki służą do przekazywania danych adresowych czy przedstawiania się

Jednak używa się je również do przekazania krótkich wiadomości czy życzeń. Oprócz tego co przekazaliśmy ustnie właśnie dodatkiem może być wizytówka. Należy zawsze pamiętać, że to co chcemy przekazywać musi być krótkie i odpowiednio zwięzłe, tak by pasowało do wizytówki. Można również pisać taką dodatkową wiadomość ręcznie. Zaczynamy pod własnym nazwiskiem i ewentualnie kończymy na drugiej stronie, nigdy się nie podpisujemy ani nie składamy kondolencji.

Jeśli kobieta będzie przekazywać taką wizytówkę ze swoim adresem to mężczyzna może to odczytywać jako zachętę do bliższej znajomości. Jeśli chce się tego typu sytuacji unikać powinno się dawać mężczyźnie wyłącznie służbową wizytówkę albo taką, na której nie będzie żadnych danych adresowych. W ten sposób będzie można spokojnie uniknąć różnorakich dwuznacznych sytuacji jakie mogą się niekiedy pojawić. Powinno nam zależeć na tym, by tego typu problemów nie było.

Autor

Patryk Wieczorek

Redakcja oferion.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@oferion.pl

Korzystając z naszych porad, bez problemu poradzisz sobie z projektem firmowych gadżetów. Pokazujemy, jak ważne są firmowe wizytówki, oraz co powinno się na nich znajdować. Zaskocz swoich klientów oryginalnymi gadżetami reklamowymi.

Zadbaj o swój biznes: Ergonomiczna klawiatura, a komfort pracy biurowej